ECW-H12913HVB
Manufacturers: Panasonic Electronic Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: ECW-H12913HVB
Description: CAP FILM 0.091UF 3% 1.25KVDC RAD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Panasonic Electronic Components
Series ECW-H(V)
Ratings -
Features -
Packaging Bulk
Tolerance ±3%
Capacitance 0.091µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Frequency, Switching
Lead Spacing 0.689" (17.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.102" L x 0.571" W (28.00mm x 14.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 1250V (1.25kV)
Height - Seated (Max) 1.102" (28.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C