BFC246829474
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: BFC246829474
Description: CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC RADIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Vishay BC Components
Series MKT468
Ratings -
Features -
Packaging Bulk
Tolerance ±5%
Capacitance 0.47µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.689" L x 0.331" W (17.50mm x 8.40mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 400V
Height - Seated (Max) 0.807" (20.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C