ECW-F4394HL
Manufacturers: Panasonic Electronic Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: ECW-F4394HL
Description: CAP FILM 0.39UF 3% 400VDC RADIAL
Series ECW-F(L)
Packaging Bulk
Tolerance ±3%
Capacitance 0.39µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Frequency, Switching
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.709" L x 0.406" W (18.00mm x 10.30mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 400V
Height - Seated (Max) 0.654" (16.60mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C