ECW-F6304JL
Manufacturers: Panasonic Electronic Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: ECW-F6304JL
Description: CAP FILM 0.3UF 5% 630VDC RADIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Panasonic Electronic Components
Series ECW-F(L)
Ratings -
Features -
Packaging Bulk
Tolerance ±5%
Capacitance 0.3µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Frequency, Switching
Lead Spacing 0.689" (17.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.807" L x 0.429" W (20.50mm x 10.90mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) 0.736" (18.70mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C