ECQ-E2333JB
Manufacturers: Panasonic Electronic Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: ECQ-E2333JB
Description: CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC RAD
Series ECQ-E(B)
Ratings -
Features -
Packaging Bulk
Tolerance ±5%
Capacitance 0.033µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.311" L x 0.169" W (7.90mm x 4.30mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) 0.323" (8.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C