| Manufacturers: | AVX Corporation |
|---|---|
| Product Category: | Film Capacitors |
| Data Sheet: | FFLI6Q0607K-- |
| Description: | CAP FILM 600UF 10% 1.4KVDC SCREW |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | AVX Corporation |
| Product Category | Film Capacitors |
| Series | FFLI |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 600µF |
| Part Status | Active |
| Termination | Threaded, Male |
| Applications | DC Link, DC Filtering |
| Lead Spacing | 1.969" (50.00mm) |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount |
| Package / Case | Radial, Can |
| Size / Dimension | 4.567" Dia (116.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 1400V (1.4kV) |
| Height - Seated (Max) | 7.165" (182.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 95°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $143.14 | $140.28 | $137.47 |