| Manufacturers: | Panasonic - BSG |
|---|---|
| Product Category: | Batteries Rechargeable (Secondary) |
| Data Sheet: | UP-VW1220P1 |
| Description: | BATTERY LEAD ACID 12V 20W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic - BSG |
| Product Category | Batteries Rechargeable (Secondary) |
| Series | UP |
| Weight | 1400g |
| Capacity | 20W |
| Part Status | Active |
| Shipping Info | - |
| Discharge Rate | 10Min |
| Voltage - Rated | 12V |
| Size / Dimension | 5.57" L x 1.57" W x 3.76" H (141.5mm x 40.0mm x 95.5mm) |
| Battery Cell Size | - |
| Battery Chemistry | Lead Acid (VRLA) |
| Termination Style | Spade, .250" (6.3mm) |
| Standard Charge Time | - |
| Standard Charge Current | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $29.19 | $28.61 | $28.03 |