| Manufacturers: | Panasonic - BSG |
|---|---|
| Product Category: | Batteries Rechargeable (Secondary) |
| Data Sheet: | LC-R063R4P |
| Description: | BATTERY LEAD ACID 6V 3.4AH |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic - BSG |
| Product Category | Batteries Rechargeable (Secondary) |
| Series | LC |
| Weight | 635g |
| Capacity | 3.4Ah |
| Part Status | Active |
| Shipping Info | - |
| Discharge Rate | 20Hr |
| Voltage - Rated | 6V |
| Size / Dimension | 5.33" L x 1.38" W x 2.40" H (135.5mm x 35.0mm x 61.0mm) |
| Battery Cell Size | - |
| Battery Chemistry | Lead Acid (VRLA) |
| Termination Style | Spade, .187" (4.7mm) |
| Standard Charge Time | - |
| Standard Charge Current | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $26.98 | $26.44 | $25.91 |