| Manufacturers: | PHIHONG USA |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Desktop, Wall Adapters |
| Data Sheet: | PSAI05R-050QL6-R |
| Description: | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 5W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | PHIHONG USA |
| Product Category | AC DC Desktop, Wall Adapters |
| Form | Wall Mount (Class II) |
| Series | PSAI05R (5W) |
| Weight | 0.308 lb (140 g) |
| Approvals | CB, CE, C-Tick, cULus |
| Efficiency | Level VI, CoC Tier 2 |
| Input Type | Multi-Blade (Sold Separately) |
| Cord Length | - |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Polarization | - |
| Power (Watts) | 5W |
| Input Connector | Multi-Blade |
| Region Utilized | International |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC |
| Output Connector | USB A Receptacle |
| Size / Dimension | 2.96" L x 1.81" W x 1.25" H (75.3mm x 46.0mm x 31.7mm) |
| Voltage - Output | 5V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 50°C |
| Current - Output (Max) | 1A |
| No Load Power Consumption | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $7.48 | $7.33 | $7.18 |