| Manufacturers: | CUI, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Desktop, Wall Adapters |
| Data Sheet: | SWI10-5-N-I38 |
| Description: | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | CUI, Inc. |
| Product Category | AC DC Desktop, Wall Adapters |
| Form | Wall Mount (Class II) |
| Series | SWI10-N-USB (10W) |
| Weight | 0.088 lb (39.92 g) |
| Approvals | cULus, PSE |
| Efficiency | Level VI, CoC Tier 2 |
| Input Type | Fixed Blade |
| Cord Length | - |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Polarization | - |
| Power (Watts) | 10W |
| Input Connector | NEMA 1-15P |
| Region Utilized | North America |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC |
| Output Connector | USB A Receptacle |
| Size / Dimension | 0.93" L x 1.52" W x 2.03" H (23.5mm x 38.5mm x 51.5mm) |
| Voltage - Output | 5V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Current - Output (Max) | 2A |
| No Load Power Consumption | 75mW (Max) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $7.38 | $7.23 | $7.09 |