OD1232-12LB
Manufacturers: Orion Fans
Product Category: DC Brushless Fans (BLDC)
Data Sheet: OD1232-12LB
Description: FAN AXIAL 120X32MM 12VDC WIRE
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Orion Fans
RPM 2900 RPM
Noise 44.0 dB
Width 32.00mm
Series OD1232
Weight -
Air Flow 93.0 CFM (2.60m³/min)
Fan Type Tubeaxial
Features -
Approvals cURus, TUV
Part Status Active
Termination 2 Wire Leads
Bearing Type Ball
Voltage Range 6 ~ 13.8VDC
Static Pressure 0.270 in H2O (67.3 Pa)
Voltage - Rated 12VDC
Lifetime @ Temp. 60000 Hrs @ 40°C
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Size / Dimension Square - 120mm L x 120mm H
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.320A
Operating Temperature -4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)