F1238X24B2-FSR
Manufacturers: Mechatronics Fan Group
Product Category: DC Brushless Fans (BLDC)
Data Sheet: F1238X24B2-FSR
Description: FAN 120X38MM LCKD RTR 24VDC
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Mechatronics Fan Group
RPM 3100 RPM
Noise 45.0 dB(A)
Width 38.00mm
Series F1238-S
Weight 0.536 lb (243.13 g)
Air Flow 140.0 CFM (3.92m³/min)
Fan Type Tubeaxial
Features Auto Restart, Locked Rotor Sensor
Approvals CE, cUL, TUV, UL
Part Status Active
Termination 3 Wire Leads
Bearing Type Ball
Voltage Range -
Static Pressure 0.300 in H2O (74.7 Pa)
Voltage - Rated 24VDC
Material - Blade -
Material - Frame -
Size / Dimension Square - 119mm L x 119mm H
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.500A