F1238M12B2-FSR
Manufacturers: Mechatronics Fan Group
Product Category: DC Brushless Fans (BLDC)
Data Sheet: F1238M12B2-FSR
Description: FAN 120X38MM LCKD RTR 12VDC
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Mechatronics Fan Group
RPM 2300 RPM
Noise 38.0 dB(A)
Width 38.00mm
Series F1238-S
Weight 0.536 lb (243.13 g)
Air Flow 105.0 CFM (2.94m³/min)
Fan Type Tubeaxial
Features Auto Restart, Locked Rotor Sensor
Approvals CE, cUL, TUV, UL
Part Status Active
Termination 3 Wire Leads
Bearing Type Ball
Voltage Range -
Static Pressure 0.210 in H2O (52.3 Pa)
Voltage - Rated 12VDC
Material - Blade -
Material - Frame -
Size / Dimension Square - 119mm L x 119mm H
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.360A