F1238H12B1-FSR
Manufacturers: Mechatronics Fan Group
Product Category: DC Brushless Fans (BLDC)
Data Sheet: F1238H12B1-FSR
Description: FAN AXIAL 120X38MM TACH 12VDC
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Mechatronics Fan Group
RPM 2500 RPM
Noise 41.0 dB(A)
Width 38.00mm
Series F1238-S
Weight 0.536 lb (243.13 g)
Air Flow 115.0 CFM (3.22m³/min)
Fan Type Tubeaxial
Features Auto Restart, Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach)
Approvals CE, cUL, TUV, UL
Part Status Active
Termination 3 Wire Leads
Bearing Type Ball
Voltage Range -
Static Pressure 0.250 in H2O (62.3 Pa)
Voltage - Rated 12VDC
Material - Blade -
Material - Frame -
Size / Dimension Square - 119mm L x 119mm H
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.440A