| Manufacturers: | Omron Automation and Safety |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | S8JX-G15005CD |
| Description: | AC/DC CONVERTER 5V 150W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation and Safety |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | S8JX-G (150W) |
| Features | Load Sharing, Universal Input |
| Approvals | CE |
| Efficiency | 78% |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Power (Watts) | 150W |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC |
| Size / Dimension | 6.87" L x 1.97" W x 3.82" H (174.5mm x 50.0mm x 97.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Minimum Load Required | - |
| Operating Temperature | -10°C ~ 60°C |
| Current - Output (Max) | 30A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $151.20 | $148.18 | $145.21 |