| Manufacturers: | XP Power |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | DSA240PS24 |
| Description: | AC/DC CONVERTER 24V 240W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | XP Power |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | DSA240 (240W) |
| Features | Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input |
| Approvals | - |
| Efficiency | 91% |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Power (Watts) | 240W |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC |
| Size / Dimension | 4.64" L x 2.59" W x 4.93" H (117.8mm x 65.8mm x 125.2mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 3kV |
| Minimum Load Required | No |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 10A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $143.85 | $140.97 | $138.15 |