RW3R0DBR015JT
Manufacturers: Ohmite
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount
Data Sheet: RW3R0DBR015JT
Description: RES 0.015 OHM 5% 3W J LEAD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Ohmite
Series RW
Features Current Sense
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5%
Resistance 15 mOhms
Composition Wirewound
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 3W
Package / Case 6327 J-Lead
Size / Dimension 0.625" L x 0.273" W (15.88mm x 6.93mm)
Height - Seated (Max) 0.231" (5.87mm)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C