RW2R0DAR050JT
Manufacturers: Ohmite
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount
Data Sheet: RW2R0DAR050JT
Description: RES 0.05 OHM 5% 2W J LEAD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Ohmite
Series RW
Features Current Sense
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5%
Resistance 50 mOhms
Composition Wirewound
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 2W
Package / Case 4524 J-Lead
Size / Dimension 0.455" L x 0.240" W (11.56mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max) 0.231" (5.87mm)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C