OL1255E-R52
Manufacturers: Ohmite
Product Category: Through Hole Resistors
Data Sheet: OL1255E-R52
Description: RES 1.2M OHM 1/2W 5% AXIAL
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5%
Resistance 1.2 MOhms
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.118" Dia x 0.354" L (3.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient -800/ +1500ppm/°C