| Manufacturers: | NorComp Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets |
| Data Sheet: | 25630501RP2 |
| Description: | CONN RCPT 5POS 0.079 GOLD PCB |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | NorComp Inc. |
| Product Category | Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets |
| Style | - |
| Series | 2563 |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.169" (4.30mm) |
| Ingress Protection | - |
| Insulation Material | Thermoplastic, Glass Filled |
| Number of Positions | 5 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.098" (2.50mm) |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 100.0µin (2.54µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | Flash |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.05 | $2.01 | $1.97 |