| Manufacturers: | HARTING |
|---|---|
| Product Category: | Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets |
| Data Sheet: | 09465004400 |
| Description: | CONN 4POSPCB R/A |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | HARTING |
| Product Category | Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Han® PushPull |
| Features | Board Guide |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Shape | Circular |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | - |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | - |
| Voltage Rating | 48VAC |
| Contact Material | - |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.469" (11.90mm) |
| Ingress Protection | IP65/67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Insulation Material | Plastic |
| Number of Positions | 4 (Power) |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | - |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | 12A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $10.47 | $10.26 | $10.06 |