| Manufacturers: | Nichicon |
|---|---|
| Product Category: | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Data Sheet: | UUB2G1R2MNL1GS |
| Description: | CAP ALUM 1.2UF 20% 400V SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Product Category | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Series | UUB |
| Ratings | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1.2µF |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | - |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Radial, Can - SMD |
| Voltage - Rated | 400V |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Size / Dimension | - |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.32 | $0.31 | $0.31 |