UKL1V151KPD
Manufacturers: Nichicon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: UKL1V151KPD
Description: CAP ALUM 150UF 10% 35V RADIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Nichicon
Series UKL
Ratings -
Packaging Bulk
Tolerance ±10%
Capacitance 150µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 35V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 400mA @ 120Hz