UPW1J470MPH
Manufacturers: Nichicon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: UPW1J470MPH
Description: CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Ratings -
Impedance 342 mOhms
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 47µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 63V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 121.5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 405mA @ 100kHz