UPW1J331MHH
Manufacturers: Nichicon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: UPW1J331MHH
Description: CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Nichicon
Series UPW
Ratings -
Impedance 85 mOhms
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 330µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 63V
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 838.5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.29A @ 100kHz