UCD0J151MCL1GS
Manufacturers: Nichicon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: UCD0J151MCL1GS
Description: CAP ALUM 150UF 20% 6.3V SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Nichicon
Series UCD
Ratings -
Impedance 360 mOhms
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±20%
Capacitance 150µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 6.3V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 120mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 240mA @ 100kHz