UPJ1K390MPD
Manufacturers: Nichicon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: UPJ1K390MPD
Description: CAP ALUM 39UF 20% 80V RADIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Nichicon
Series UPJ
Ratings -
Impedance 460 mOhms
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 39µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 80V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 156mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 272mA @ 10kHz