QYX2A474JTP
Manufacturers: Nichicon
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: QYX2A474JTP
Description: CAP FILM 0.47UF 5% 100VDC RADIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Nichicon
Series QYX
Ratings -
Features -
Packaging Bulk
Tolerance ±5%
Capacitance 0.47µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.650" L x 0.374" W (16.50mm x 9.50mm)
Dielectric Material Polyester
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 100V
Height - Seated (Max) 0.728" (18.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C