ECW-HA3C223J
Manufacturers: Panasonic Electronic Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: ECW-HA3C223J
Description: CAP FILM 0.022UF 5% 1.6KVDC RAD
Series ECW-H(A)
Packaging Bulk
Tolerance ±5%
Capacitance 0.022µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Frequency, Switching
Lead Spacing 0.689" (17.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.811" L x 0.358" W (20.60mm x 9.10mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C