LAQ2P271MELB25
Manufacturers: Nichicon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: LAQ2P271MELB25
Description: CAP ALUM 270UF 20% 220V SNAP
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Nichicon
Series LAQ
Ratings -
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 270µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated 220V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.2A @ 10kHz