400USG180MEFCSN22X35
Manufacturers: Rubycon
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: 400USG180MEFCSN22X35
Description: CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Series USG
Ratings -
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 180µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated 400V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.45A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.03A @ 100kHz