| Manufacturers: | NXP USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - RF |
| Data Sheet: | PRFX1K80HR5 |
| Description: | RF FET 65V 1800W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Product Category | Transistors - FETs, MOSFETs - RF |
| Gain | 24dB |
| Series | - |
| Frequency | 1.8MHz ~ 470MHz |
| Packaging | Strip |
| Part Status | Obsolete |
| Noise Figure | - |
| Package / Case | SOT-979A |
| Power - Output | 1800W |
| Transistor Type | LDMOS (Dual) |
| Voltage - Rated | 182V |
| Current Rating (Amps) | 100mA |
| Supplier Device Package | NI-1230-4H |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |