| Manufacturers: | NXP USA Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - RF |
| Data Sheet: | BLC8G24LS-240AVU |
| Description: | TRANS RF 240W 65V LDMOS SOT1252 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | NXP USA Inc. |
| Product Category | Transistors - FETs, MOSFETs - RF |
| Gain | 15dB |
| Series | - |
| Frequency | 2.3GHz ~ 2.4GHz |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Noise Figure | - |
| Current - Test | 800mA |
| Package / Case | SOT-1252-1 |
| Power - Output | 63W |
| Voltage - Test | 30V |
| Transistor Type | LDMOS (Dual) |
| Voltage - Rated | 65V |
| Current Rating (Amps) | - |
| Supplier Device Package | SOT1252-1 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |