MB2011SS1W30
Manufacturers: NKK Switches
Product Category: Pushbutton Switches
Data Sheet: MB2011SS1W30
Description: SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer NKK Switches
Type Standard
Series MB2000
Circuit SPDT
Features Epoxy Sealed Terminals
Packaging Bulk
Part Status Active
Actuator Type Plunger for Cap
Mounting Type Panel Mount, Right Angle, Rear
Electrical Life 25,000 Cycles
Mechanical Life 100,000 Cycles
Switch Function On-Mom
Termination Style PC Pin
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125V
Voltage Rating - DC 30V
Color - Actuator/Cap -
Current Rating (Amps) 6A (AC), 3A (DC)
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Circular - 6.50mm Dia