3832510MBL
Manufacturers: Bulgin
Product Category: Pushbutton Switches
Data Sheet: 3832510MBL
Description: SWITCH PUSHBUTTON SPDT 16A 250V
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Bulgin
Type Standard
Series 380
Circuit SPDT
Features -
Packaging Bulk
Part Status Active
Actuator Type Round, Button
Mounting Type Panel Mount, Rear
Electrical Life -
Mechanical Life -
Switch Function On-Mom
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection IP40
Voltage Rating - AC 250V
Color - Actuator/Cap Blue
Current Rating (Amps) 16A (AC)
Operating Temperature -
Panel Cutout Dimensions Circular - 12.70mm Dia