| Manufacturers: | Murata Electronics |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | DFE201210S-2R2M=P2 |
| Description: | FIXED IND 2.2UH 1.5A 155MOHM SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Electronics |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | Wirewound |
| Series | DFE201210S |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 2.2µH |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Material - Core | Metal |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm) |
| DC Resistance (DCR) | 155mOhm Max |
| Current - Saturation | 2.1A |
| Current Rating (Amps) | 1.5A |
| Height - Seated (Max) | 0.039" (1.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | 0805 |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Inductance Frequency - Test | 1MHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.19 | $0.19 | $0.18 |