ASPI-0412FS-3R3M-T4
Manufacturers: Abracon LLC.
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: ASPI-0412FS-3R3M-T4
Description: FIXED IND 3.3UH 1.12A 143 MOHM
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Abracon LLC.
Type Wirewound
Series ASPI-0412FS
Ratings -
Q @ Freq -
Packaging Cut Tape (CT)
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 3.3µH
Part Status Discontinued at Digi-Key
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core Nickel Zinc Ferrite (NiZn)
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
DC Resistance (DCR) 143mOhm Max
Current - Saturation 1.72A
Current Rating (Amps) 1.12A
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Inductance Frequency - Test 100kHz