| Manufacturers: | Monolithic Power Systems Inc. |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear + Switching |
| Data Sheet: | MP2126DN-LF |
| Description: | IC REG DL BUCK/LNR SYNC 8SOICE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Monolithic Power Systems Inc. |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear + Switching |
| Series | - |
| Topology | Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (1) |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| w/Sequencer | No |
| w/LED Driver | No |
| w/Supervisor | No |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad |
| Voltage - Supply | 1V ~ 6V |
| Number of Outputs | 2 |
| Frequency - Switching | 1.25MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 8-SOICE |
| Voltage/Current - Output 1 | 0.6V ~ 6V, 2.5A |
| Voltage/Current - Output 2 | 0.6V ~ 6V, 500mA |
| Voltage/Current - Output 3 | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.18 | $2.14 | $2.09 |