| Manufacturers: | Allegro MicroSystems, LLC. |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear + Switching |
| Data Sheet: | A4413KETTR-J |
| Description: | IC REG 5OUT BUCK/BST/LNR 32QFN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Allegro MicroSystems, LLC. |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear + Switching |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Topology | Step-Down (Buck) (1) or Step-Down/Step-Up (Buck/Boost) (1), Linear (LDO) (3) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| w/Sequencer | Yes |
| w/LED Driver | No |
| w/Supervisor | No |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Voltage - Supply | 3.5V ~ 36V |
| Number of Outputs | 5 |
| Frequency - Switching | 250kHz ~ 2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 135°C |
| Supplier Device Package | 32-QFN (5x5) |
| Voltage/Current - Output 1 | 5.35V |
| Voltage/Current - Output 2 | 0.8V ~ 3.3V, 800mA |
| Voltage/Current - Output 3 | 5V, 75mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.91 | $1.87 | $1.83 |