TC1186-3.3VCT713
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: TC1186-3.3VCT713
Description: IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
PSRR 64dB (1kHz)
Package / Case SC-74A, SOT-753
Base Part Number TC1186
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 150mA
Current - Quiescent (Iq) 80µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V