TC1186-2.85VCT713
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: TC1186-2.85VCT713
Description: IC REG LIN 2.85V 150MA SOT23-5
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Microchip Technology
PSRR 64dB (1kHz)
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Base Part Number TC1186
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 150mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq) 80µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V