PIC24F16KA302-I/SP
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: PIC24F16KA302-I/SP
Description: IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SDIP
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 24F
RAM Size 2K x 8
Core Size 16-Bit
Packaging Tube
EEPROM Size 512 x 8
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 24
Core Processor PIC
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Data Converters A/D 13x12b
Oscillator Type Internal
Base Part Number PIC24F16KA302
Program Memory Size 16KB (5.5K x 24)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-SPDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V