PIC24FJ64GA006T-I/PT
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: PIC24FJ64GA006T-I/PT
Description: IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64TQFP
Speed 16MHz
Series PIC® 24F
RAM Size 8K x 8
Core Size 16-Bit
Packaging Tape & Reel (TR)
EEPROM Size -
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 53
Core Processor PIC
Package / Case 64-TQFP
Data Converters A/D 16x10b
Oscillator Type Internal
Base Part Number PIC24FJ64GA006
Program Memory Size 64KB (22K x 24)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 64-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V