PIC18F67K22-E/MR
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: PIC18F67K22-E/MR
Description: IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64QFN
Speed 64MHz
Series PIC® XLP™ 18K
RAM Size 4K x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Tube
EEPROM Size 1K x 8
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 53
Core Processor PIC
Package / Case 64-VFQFN Exposed Pad
Data Converters A/D 16x12b
Oscillator Type Internal
Base Part Number PIC18F67K22
Program Memory Size 128KB (64K x 16)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 64-QFN (9x9)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V