PIC18F4331-E/PT
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: PIC18F4331-E/PT
Description: IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP
Speed 40MHz
Series PIC® 18F
RAM Size 768 x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Tray
EEPROM Size 256 x 8
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, Power Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 36
Core Processor PIC
Package / Case 44-TQFP
Data Converters A/D 9x10b
Oscillator Type Internal
Base Part Number PIC18F4331
Program Memory Size 8KB (4K x 16)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V