PIC18F6490-E/PT
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: PIC18F6490-E/PT
Description: IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64TQFP
Speed 40MHz
Series PIC® 18F
RAM Size 768 x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Tray
EEPROM Size -
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, LCD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 50
Core Processor PIC
Package / Case 64-TQFP
Data Converters A/D 12x10b
Oscillator Type Internal
Base Part Number PIC18F6490
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 64-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V