PIC18F8310-E/PT
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: PIC18F8310-E/PT
Description: IC MCU 8BIT 8KB FLASH 80TQFP
Speed 25MHz
Series PIC® 18F
RAM Size 768 x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Tray
EEPROM Size -
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Connectivity EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 70
Core Processor PIC
Package / Case 80-TQFP
Data Converters A/D 12x10b
Oscillator Type Internal
Base Part Number PIC18F8310
Program Memory Size 8KB (4K x 16)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 80-TQFP (12x12)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V