PIC16F1459T-I/SS
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: PIC16F1459T-I/SS
Description: IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SSOP
Speed 48MHz
Series PIC® XLP™ 16F
RAM Size 1K x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Digi-Reel®
EEPROM Size -
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 14
Core Processor PIC
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Data Converters A/D 9x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 20-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V