STM32L011F4P6TR
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: STM32L011F4P6TR
Description: IC MCU 32BIT 16KB FLASH 20TSSOP
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer STMicroelectronics
Speed 32MHz
Series STM32L0
RAM Size 2K x 8
Core Size 32-Bit
Packaging Digi-Reel®
EEPROM Size 512 x 8
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 16
Core Processor ARM® Cortex®-M0+
Package / Case 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Data Converters A/D 9x12b
Oscillator Type Internal
Base Part Number STM32L011
Program Memory Size 16KB (16K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 20-TSSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.65V ~ 3.6V