MIC68400-1.2YML-TR
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: MIC68400-1.2YML-TR
Description: IC REG LIN 1.2V 3A 16MLF
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Microchip Technology
PSRR -
Series -
Packaging Digi-Reel®
Output Type Fixed
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-VQFN Exposed Pad, 16-MLF®
Base Part Number MIC68400
Control Features Enable, Power On Reset, Power Sequencing
Current - Output 3A
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 3A
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 16-MLF® (4x4)
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V or Tracking